Има ли по-добро място за сърфинг от Хавайските острови, където спортът на кралете се е зародил? Древните хавайци сърфирали на дълги, тежки дъски направени от плътно дърво, но този спорт едва не загинал след западния контакт. Световно известният баща на сърфинга, хавайският олимпийски медалист Дюк Каханамоку символизира Хавайската наклонност към сърфинга и има основна заслуга за популяризирането на този спорт в световен мащаб през 20-те години на 20-ти век. Сърфинг културата, която се издава от Дюк и други известни сърфисти от “ Бийч бойс ъв Хавай” е била неспирна и до днес продължава да процъфтява.
Северният Бряг е мека за заклетите сърфисти, които търсят наистина големи предизвикателства. През зимата се образуват изключително големи вълни, привличащи смели сърфисти ежегодно. През Ноември или Декември на Банзай Пайплайн се провежда известното сърфинг състезание “Трипъл Краун ъв Сърфинг”. За сърфисти, които предпочитат по-малко заплашителни вълни, плажовете Уайкики Бийч, Ала Моана и Даймънд Хед са точно за тях. Бодибордърите и бодисърфистите обичат плитчините около място наречено “ Сандис” , но този плаж не е за начинаещи. Уиндсърфистите и кайтсърфистите обикновено ходят на Кайлуа Бийч на най-ниската наветрена част заради постоянният бриз и предсказуемите климатични условия.
Ако сте начинаещ гмурец и не познавате Хавайските плажове, би било най- добре да резервирате обиколка начело с професионалист. Ако желаете да се пробвате сами, първо проучете местността и се уверете, че избраното от вас място е подходящо за гмуркане.
Ако все пак решите да си резервирате професионална обиколка, вие не само ще се забавлявате, но и ще се насладите на най- хубавите подводни гледки и ще останете приятно изненадани. Някои агенции предлагат обиколки с лодка и преди да стигнете до мястото за гмуркане, ще се насладите на красиви гледки. Някои от най- красивите коралови рифове са малко по- надалеч от брега и сами трудно бихте ги стигнали. Веднъж гмурнали се, ще се натъкнете на изобилие от подводни обитатели, като делфини, морски костенурки, тропически риби и други. На борда на някои лодки може да ловите риба, да карате водни ски и дори да си организирате барбекю. Други туристически агенции ще ви заведат на пикник в живописни брегове, където можете да си починете под сянката на тропически палмови дървета.
Подходящи места за гмуркане около Оаху
Едно от най- подходящите места за гмуркане е заливът Ханаума на Оаху. Разнообразният му морски свят привлича посетители от целия свят. Заливът е дом на 450 вида тропически риби. Докато се намирате под водата, ще имате възможността да видите доста от тях, включително известната Хумухумунукунукуапуаа, символ на Хавайските острови. Кораловия риф на залива е също очарователен. Други често срещани морски животни са морската костенурка и змиорките.
Заради неповторимата природа на залива, той е защитен подводен парк и охраняван участък. Таксата да влезете в парка е 5 долара, което се отнася за всички, освен за Хавайските граждани. Докато сте във водата, препоръчително е да носите обувки с по- дебела подметка или плавници, защото рифовете се разпростират по целия залив.
Друго много известно място за гмуркане е Шаркс Коув в Оаху, намиращ се на северния бряг на острова
0 коментара:
Публикуване на коментар